-
Specyfika badań terenów osuwiskowych
W czasie projektowania na terenach osuwiskowych budowli, które mogą naruszyć istniejące warunki stateczności, należy przeprowadzić dokładne badania podłoża, obejmujące: a) wstępne rozpoznanie kameralne materiałów geologicznych (mapy i publikacje, zdjęcia lotnicze itp.), b) szczegółowe badania terenowe budowy geologicznej ze szczególnym uwzględnieniem przebiegu powierzchni nieciągłości (szczeliny i powierzchnie zlustrzeń, które powstały wskutek ruchów glacitektonicznych, tektonicznych lub po dawnych osuwiskach) oraz określenie warunków wodnych, c) specjalne badania laboratoryjne cech wytrzymałościowych gruntów lub skał. f Studia materiałów geologicznych są niezbędne do wyjaśnienia nie tylko budowy geologicznej, lecz i historii oraz wartości dotychczasowych obciążeń i odciążeń podłoża, jak również dawnych ruchów osuwiskowych. Dokładne plany sytuacyjne z warstwicami pozwalają częstokroć ustalić, z nieregularnego ich przebiegu, obszary…
-
Badania wytrzymałości na ścinanie
W wykopach badawczych można przeprowadzić badania wytrzymałości na ścinanie, równolegle do powierzchni zlustrzeń; ścinanie (przy dwu różnych obciążeniach normalnych) należy przeprowadzać wielokrotnie, dwukierunkowo (w przód i w tył), powtarzając je do chwili uzyskania stałych minimalnych wartości sił ścinających, co pozwoli wyznaczyć resztkowe (rezydualne) wartości i Cr. Badania laboratoryjne obejmują również oznaczenie i cr (badania Borowickiego), po czym należy określić wilgotność gruntu (z powierzchni ścięcia) oraz granicę płynności WL, Iły o wskaźniku plastyczności Ip > 650/0 zazwyczaj wykazują bardzo małe wartości i Cr, co wskazuje na ich osuwiskowy charakter, jeżeli uprzednio uległy pofałdowaniu i ścięciu w okresie dawnych ruchów tektonicznych lub osuwiskowych. Najczęściej i cr są wielokrotnie mniejsze od wartości i…
-
Zmechanizowanie robót ziemnych
Przekrój daje się w przypadku wykonywania wykopów trapezowych przy zmechanizowaniu robót ziemnych. Daje to z jednej strony oszczędność na wykonywaniu deskowań (rozwiązanie nie wymaga deskowań) i zmniejszeniu szerokości ław, ponieważ płaszczyzny pochyłe biorą udział w przenoszeniu obciążeń, z drugiej zaś strony kształty takie prowadzą do większych osiadań ław. Kształt ławy nie daje zwiększonego osiadania i daje oszczędność betonu, wymaga jednak wykonania skomplikowanego wykopu. Przyjmując nieodkształcalność ław określa się rozkład nacisków pod ławą tak jak dla stóp fundamentowych pracujących w układzie płaskim, a więc — prostokątny, trapezowy i trójkątny, w zależności od wielkości mimośrodu. Szerokość ławy dla obciążenia osiowego (przypadającego na 100 cm ławy) określa się ze wzoru 100q — 100q…
-
Metody statystyczne
Istnieje wiele metod statystycznych, które można byłoby zastosować. Najprostsza i dla praktyki wystarczająca metoda polega na wyznaczeniu średniej arytmetycznej x i odchylenia standardowego G oraz na wyznaczeniu wartości miarodajnej badanej cechy wg wzorów, gdzie: wynik badania pojedynczej próbki, liczba próbek; w przypadku N 30 podstawia się wartości współczynnik ufności dla danego poziomu ufności , poziom ufności — oznacza, że rzeczywista wartość danej cechy w u przypadkach na 100 nie wyjdzie poza przedział wartości miarodajnych rzecz < X. Odchylenie standardowe można odnieść względem średniej arytmetycznej, co pozwoli uzyskać tzw. współczynnik zmienności – 100%. Współczynnik zmienności (wariancji) charakteryzuje jednorodność zbioru; przy v 10 zbiór jest bardzo jednorodny, a dla wartości 10+13, 13+16,…
-
Ciśnienie porowe
W przypadku obciążenia (np. budowlą lub nasypem) małoprzepuszczalnych utworów spoistych zwiększa się w nich ciśnienie wody w porach; w obliczeniach stateczności należy wziąć pod uwagę, że ciśnienie porowe (CP) działa hydrostatycznie, a więc normalnie do powierzchni poślizgu (krzywa CP3), co trzeba uwzględniać zgodnie ze wzorem. Destrukcyjne siły działania wody mogą być rzędu ciężaru gruntu i wywierają bardzo duży wpływ na stateczność zboczy. Wyznaczanie parametrów geotechnicznych cech gruntów Podstawowym zagadnieniem w geotechnice jest prawidłowe wyznaczenie parametrów geotechnicznych cech gruntów dla każdej wydzielonej warstwy geotechnicznej podłoża gruntowego. Niezbędne to jest zarówno przy wymiarowaniu fundamentów budynku, jak i przy rozpatrywaniu stateczności poszczególnych obiektów.
-
Ukladanie przewodu w duzej odleglosci od budynku nie jest celowe
-
Rozgalezienia w wewnetrznej sieci kanalizacyjnej
Rozgałęzienia w wewnętrznej sieci kanalizacyjnej terenowej powinny być projektowane i wykonywane za pomocą trójników, pod kątem nie większym niż 45°. W przypadku podłączenia przewodu spustowego pionowego do przewodu sieci terenowej, odległość do trójnika nie powinna być większa niż 10 m, a do najbliższej studzienki rewizyjnej – nie dłuższa niż 20 m. Według przepisów radzieckich podłączenie przewodów do sieci kanalizacyjnej terenowej powinno następować w studzienkach rewizyjnych ze względów esksploatacyjnych. Używa się jednak i trójników (odgałęzień), które znalazły u nas szersze zastosowanie. Przy głęboko położonej sieci terenowej, przewody odpływowe z budynków oraz odcinki przewodów płyciej położone, mogą być przyłączone do sieci w studzienkach przepadowych.
-
Podobne przeznaczenie maja stoly wibracyjne stosowane w krajach zachodnich
Podobne przeznaczenie mają stoły wibracyjne stosowane w krajach zachodnich. Są to stoły o napędzie spalinowym (odmiany TS) lub elektrycznym (odmiany TL). W krajach zachodnich stosowane są ponadto kozły wibracyjne w postaci belek stalowych z zamocowanymi na nich jednym lub dwoma wibratorami przyczepnymi, Belki takie oparte są na dwóch amortyzatorach, które dobiera się w zależności od wymaganej amplitudy drgań. Cechy techniczne takich urządzeń produkcji szwedzkiej firmy Wbro-Verken, obciążenie dochodzi tu już do 3,5 T. Stoły wibracyjne o drganiach kołowych, stosowane do wykonywania wysokich i długich elementów znacznego ciężaru, znalazły szerokie zastosowanie w ZSRR.
-
Postac uzyskiwanych drgan zalezy nie tylko od zastosowanego schematu zródla drgan
Zależność wskazuje, że w układach planetarnych z zewnętrzną bieżnią kierunki obrotu własnego rotoru i obiegu jego po bieżni są przeciwne. W układach z wewnętrzną bieżnią natomiast są zgodne. W układach planetarnych obieg po bieżni może być uzyskiwany przez i występujące siły tarcia lub za pośrednictwem przekładni zębatej. Postać uzyskiwanych drgań zależy nie tylko od zastosowanego schematu źródła drgań, lecz głównie od konstrukcji całego wzbudnika. Wibratory planetarne pozwalają na łatwe uzyskanie prostych i złożonych drgań znacznych częstotliwości, przy czym konstrukcja ich nie ma przeciążonych łożysk.
-
Architektura 21szego wieku : Wirtualne spojrzenie na dom studium przypadku Eames # 8
Dom studencki Eamesa nr 8, zwykle znany po prostu jako Eames. Dom jest zwykle przedstawiany jako rodzaj kalejdoskopu detali. Pozostaje jednym z najbardziej okazałych domów w historii architektury, a głównymi aktorami są jego projektanci, Charles i Ray Eames. Ustanowili oni codzienną uroczystość, dokumentującą codzienne rytuały pracy, zabawy i gościnności z fotografią i filmem. Czym kryje się ten teatr życia, że Eames. dom był strukturalnie rodzajem teatru. Badanie domu jako interaktywnego modelu Archilogic 3D powoduje, że z tego powodu niektóre rewelacje nawet dla tych, dla których dom wygląda tak dobrze, jak stary przyjaciel.