-
Żerdzie
Żerdzie powinny mieć trwałe oznaczenia długości w odstępach co 10 cm. Konstrukcja urządzeń do wbijania powinna zapewniać swobodne spadanie młota, bez hamowania siłami tarcia lub bezwładności innych elementów, np. liny lub tp. Sondowanie należy wykonywać w sposób ciągły, stosując stałą częstość uderzeń nie większą niż co 2 sekundy. W trakcie sondowania liczy się uderzenia młota na każde 10 cm pogrążenia sondy i sporządza wykres.
-
Pomiary głębokości
Jeżeli w otworze występowały grunty skaliste lub grunty spoiste, oddzielające warstwy wodonośne o dużej różnicy poziomów piezometrycznych, to w obrębie tych gruntów otwór należy zacementować. Pomiarów głębokości należy dokonywać w odniesieniu do poziomu terenu w miejscu wiercenia. Poziom ten należy utrwalić przed przystąpieniem do wiercenia i powiązać niwelacyjnie z przyjętym geodezyjnym układem wysokościowym. Dokładność pomiaru. Należy prowadzić na bieżąco ocenę rodzaju i stanu gruntów w świdrze po jego wydobyciu z otworu; po każdej dostrzeżonej zmianie, lecz nie rzadziej niż co 30 cm głębokości, należy wykonać normowe badania makroskopowe.
-
Nazwy piasków
Nazwy piasków są następujące : piasek gruby — d50 0,5 mm, piasek średni — 0,5 mm > 0,25 mm, piasek drobny — 0,25 mm Grunty budowlane. Podział, nazwy, symbole i określenia.Badania podłoża gruntowego. Cel i rodzaje badań. Badania podłoża przeprowadza się w celu uzyskania danych o przestrzennym układzie gruntów i o ich własnościach geotechnicznych oraz o wodach gruntowych. Na podstawie tych badań wydziela się w podłożu warstwy geotechniczne oraz ustala dla nich niezbędne parametry geotechniczne, określające wytrzymałość gruntów na ścinanie (c, ich odkształcalność (E, M) oraz cechy fizyczne (y, ID, IL), a także dane dotyczące wód gruntowych: warstwy wodonośne i ich poziomy piezometryczne, współczynnik filtracji oraz skład chemiczny wód.
-
Spadki przewodów terenowych
Spadki przewodów terenowych. Przewody kanalizacyjne wewnętrznej instalacji terenowej powinny być układane z odpowiednimi spadkami, zapewniającymi odpowiednią prędkość odpływu ścieków. Spadki nie powinny być duże, gdyż zwykle powoduje to. powiększenie ilości robót ziemnych, a więc większy koszt budowy. Nie powinny jednak być za małe, by nie następowało osiadanie osadów ściekowych na dnie kanału.
-
Budownictwo wczoraj i dzis : Miasta o zimnym klimacie mogą w pełni wykorzystać swoje nabrzeża
Zaczęli jako centra ekonomiczne, transportowe i produkcyjne, ale ponieważ większość branż zmieniła wzorce żeglugowe i skonsolidowane obiekty portowe, wiele przemysłowych nabrzeży stało się przestarzałymi. W Europie mniejsze historyczne porty zostały łatwo przekształcone w celu ponownego wykorzystania w celach rekreacyjnych. Jednak w Ameryce Północnej, gdzie porty były większe, trudniej było przekształcić nabrzeża w związku z problemami logistycznymi i zanieczyszczeniami. W ciągu ostatnich 40 lat architekci i planiści miejscy zaczęli dostrzegać potencjał przebudowy nabrzeży w całym regionie. Stany Zjednoczone i Kanada oraz wpływ, jaki mogą mieć na finansowy i społeczny sukces miast. Choć miasta o zimnym klimacie stanowią wyjątkowe wyzwanie dla rozwoju nabrzeży, dzięki skutecznemu planowaniu miast na wybrzeżu z mroźnymi zimowymi…
-
Budownictwo wczoraj i dzis : Biennale w Wenecji 2012: możliwy pawilon Grenlandii / Danii
Nico Saieh Duński pawilon na Biennale w Wenecji w 2012 r. Będzie współpracował z Grenlandczykami i Duńskimi Architektami pod nazwą Możliwy Grenlandia . Wystawa poświęcona będzie bieżącemu rozwojowi regionu arktycznego, ponieważ Grenlandia przechodzi w kierunku niezależności politycznej i rozwoju biznesu pośród dramatycznych zmian klimatycznych. . Ewentualna Grenlandia.
-
Architektura i nowoczesne budownictwo – Jabłko i liść: o tym, jak w architekturze nie ma żadnych niepodważalnych prawd
Przez wiele stuleci wymagania grawitacji wydawały się zapewniać architekturze jedno wymaganie, które w dużej mierze było niekwestionowane: struktury muszą wznosić się pionowo. Jednak wraz z pojawieniem się stali okazało się, że limit ten nie został zapewniony przez grawitację, ale przez nasze własne ograniczone technologie. W tym tekście, pierwotnie opublikowanym przez Domus Magazine w języku włoskim i opublikowanym przez ArchDaily przez autora, Alberto Campo Baeza zastanawia się nad swobodą architektoniczną oferowaną przez konstrukcje stalowe i arbitralnością, jaką wprowadzają w przestrzeń architektoniczną. Isaac Newton odpoczywał pod jabłonią jego ogród, gdy jabłko spadło mu na głowę. Będąc obdarzonym tak uprzywilejowaną głową i myślami szybciej niż błyskawica, natychmiast wstał z popołudniowej drzemki i przystąpił…
-
Warunki dodatkowe
Warunki dodatkowe umożliwiają uzupełnienie potrzebnej liczby równań warunkowych do obliczenia wszystkich nieznanych parametrów równań. Równania te umożliwiają zatem rozwiązanie belki o skończonej długości, spoczywającej na podłożu sprężystym. Belka nieskończenie długa pod obciążeniem stałym. Jeśli na belkę działają siły skupione znacznie oddalone od jej krańców, to do uproszczenia obliczeń prowadzi założenie, że belka jest nieskończenie długa. Rozważymy najpierw przypadek występowania siły pojedynczej.
-
Piezometry
Piezometrami mogą być otwory badawcze o takiej konstrukcji, która zapewnia dopływ do nich wody z badanej warstwy nawodnionej (przez tzw. „filtr”) oraz jest szczelna na dopływ wody z innych warstw. Przykłady konstrukcji piezometrów; w gruntach skalistych filtr piezometru może stanowić naturalna powierzchnia wywierconego otworu, natomiast w gruntach sypkich należy stosować konstrukcje filtrów jak w studniach wierconych. Piezometry wbijane maja w dolnej części perforację stanowiąca ich filtr. Przy każdym pomiarze należy uprzednio wyczerpać z piezometru taką ilość wody, aby wystąpił dopływ do niego wody z gruntu.
-
Wiercenie w gruntach niespoistych
Wiercenie w gruntach niespoistych (sypkich) nawodnionych wykonuje się po uprzednim oznaczeniu poziomu piezometrycznego wody gruntowej. Należy stosować rury osłonowe, a woda w trakcie wiercenia powinna zawsze zapełniać otwór do wysokości ponad poziom piezometryczny (można dolewać wodę do otworu). Należy wiercić świdrami rurowymi, lecz bez otworów w powierzchni bocznej oraz z dodatkowymi urządzeniami w dolnej części świdra, zabezpieczającymi przed wypływaniem nawodnionego gruntu. Wiercenie w gruntach spoistych poniżej warstw wodonośnych należy wykonywać z użyciem rur osłonowych, po odcięciu nimi dopływu do otworu wody z wyższych warstw (przez głębsze pogrążenie rur osłonowych) oraz po wyczerpaniu wody z otworu; w celu całkowitej neutralizacji wody pozostającej na dnie otworu należy wsypać odpowiednią porcję suchego proszku…