-
DACHY I STROPODACHY
UWAGI OGÓLNE Z punktu widzenia konstrukcyjnego dachy dzielimy na: płaskie (stropodachy), strome, lukowe, kopuły, powłokowe o różnym kształcie krzywizny, wiszące. W wykonanych dotychczas konstrukcjach żelbetowych dachów płaskich, stanowiących jednocześnie strop ostatniej kondygnacji, często można zaobserwować typowe wady i usterki jak np. wybrzuszenia i pękanie pokrycia, sufitów a niekiedy i ścian dźwigających stropodach, wilgotne plamy na tynkach sufitowych lub nawet ich odpadanie itp. Usterki te wynikają częstokroć z błędów popełnianych już w fazie projektowania wskutek nie dostatecznej znajomości zagadnień cieplnowilgotnościowych, odgrywających częstokroć nie mniejszą rolę w konstruowaniu dachu niż względy statycznokonstrukcyjne. Ważność zagadnień cieplno-wilgotnościowych zależy od rodzaju konstrukcji dachu.
-
Konstrukcja dachów lukowychbezzebrowych.
Dachy łukowe bezżebrowe stosowane są w zasadzie do rozpiętości ok. 20 m. Przy większych rozpiętościach, ze względu na duży i niekorzystny wpływ obciążenia jednostronnego na kształt linii ciśnień, łuki bezżebrowe stają się nieekonomiczne. Dachy łukowe bezżebrowe oblicza się zwykle jako łuki bezprzegubowe, ponieważ z reguły grubość płyty, począwszy od zwornika w kierunku wezgłowi, wzrasta i wskutek sztywnego połączenia z gzymsem i wieńcem praktycznie należy się liczyć z utwierdzeniem łuku na podporach. Przyjmowany niekiedy do obliczeń prosty schemat łuku trójprzegubowego statycznie wyznaczalnego nie jest słuszny i może doprowadzić do błędów konstrukcyjnych, gdyż praktycznie nie da się utworzyć na podporach oparcia zbliżonego choćby do przegubu.
-
Dachy strome
Monolityczne dachy strome stosowane są obecnie coraz rzadziej. Konstrukcja ich w zasadzie nie różni się niczym od dachów żebrowych z tym, że w zależności od rodzaju pokrycia połać dachowa ma mniejszy lub większy spadek. Dość ostre załamanie żeber dachowych wymaga odpowiedniego uzbrojenia ich w kalenicy. Wkładki rozciągane nie mogą przebiegać przez kalenicę jako ciągłe, gdyż panujące w nich siły rozciągające dążą do wyprostowania prętów, co może spowodować odpryskiwanie betonu otulającego wkładki. Dlatego też dolne pręty zbrojeniowe należy wykonać z oddzielnych wkładek odgiętych w miejscu skrzyżowania w kalenicy.
-
Konstrukcja stropodachu wentylowanego
Z podobieństwa konstrukcji stropodachu wentylowanego do konstrukcji dachu płaskiego z poddaszem wynika, że część dolna stropodachu może być wykonana w sposób identyczny z konstrukcją stropu poddasza, a część górna jak przekrycie w dachu płaskim. Podobnie jak stropodach pełny, zamknięty, tak i stropodach wentylowany może mieć sufit poziomy lub ze spadkiem. Przykład stropodachu wentylowanego o suficie poziomym. Na konstrukcji nośnej stanowiącej strop gęstożebrowy Akermana, strop DMS lub strop z dyli żelbetowych lub gipsowych drążonych ułożona jest na zaprawie warstwa ciepłochronna z płyt wiórkowocementowych, gazobetonowych, pianobetonowych itp. Warstwa ta zabezpieczona jest od góry cienką warstwą zaprawy wyrównawczej.
-
Stropy z izolacja paroszczelna
W przypadku stosowania rozwiązań stropodachów z izolacją paroszczelną nad pomieszczeniami o wilgotności względnej powietrza większej niż 60010 (kuchnie, pralnie, łazienki itp.) zaleca się stosować otwory wentylacyjne o regulowanym prześwicie, umieszczone pod sufitem. Otwory te ułatwią odpływ nadmiaru pary, która nie zdąży przeniknąć przez ściany zewnętrzne i nieszczelności okien i może się skroplić na powierzchni sufitu i ścian. Rozwiązanie drugie, umożliwiające swobodne przejście pary przez warstwy ocieplające, stosowane jest najczęściej w dachach z ocieplonym stropem poddasza lub w stropodachach wentylowanych. Rozwiązania tego typu są o tyle korzystne, że umożliwiają stosowanie do izolacji termicznej dachów szerszego asortymentu materiałów izolacyjnych, nawet mało odpornych na działanie wilgoci. Para wodna mając bowiem swobodne ujście przez…
-
kondensacja pary wodnej
Aby spełnić te wymagania i zapobiec kondensacji pary wodnej przy jednoczesnym zachowaniu wymaganej izolacji termicznej stropu dachowego, należy zastosować jedno z niżej podanych rozwiązań: a) stworzyć izolację paroszczelną uniemożliwiającą przedostanie się pary do wnętrza konstrukcji stropu dachowego, b) umożliwić swobodne przejście pary wodnej przez konstrukcję stropu dachowego. Rozwiązanie pierwsze z paroizolacją wymaga zastosowania dobrych i trwałych materiałów izolacyjnych odpornych na ewentualne zawilgocenie skondensowaną parą wodną w przypadku uszkodzenia lub nieszczelności izolacji paroszczelnej. Para wodna dostając się bowiem do wnętrza stropodachu i napotykając duży opór w postaci szczelnego pokrycia papowego kondensuje się w górnej części przegrody i zawilgocą ją. W przypadku dużej ilości pary w pomieszczeniu skroplona para wodna może spowodować…
-
Syfon powinien znajdowac sie tuz pod zlewem
Syfon powinien znajdować się tuż pod zlewem zaś ramię odprowadzające powinno łączyć się z przewodem spustowym lub odpływowym możliwie bezpośrednio. Za najodpowiedniejsze zamknięcia wodne uważa się rury gładkie, zgięte w formie litery U lub S, zatrzymujące w sobie stale wodę. Mogą być również używane zamknięcia wodne innych systemów o niezawodnym działaniu . Wysokość zamknięcia wodnego w syfonie powinna wynosić: – przy ustępach, pisuarach, zlewach, wannach, umywalkach itp. co najmniej 75F .
-
Glebokosc ulozenia przewodów terenowych
Głębokość ułożenia przewodów terenowych. Głębokość ułożenia wewnętrznej sieci terenowej przyjmuje się w zależności od głębokości przemarzania gruntu i temperatury odprowadzanych ścieków. Najmniejsza głębokość przewodów terenowych o średnicy do 500 mm wynosi zwykle 0,3 m poniżej głębokości przemarzania (do wierzchu rury). Jeżeli zachodzi konieczność płytszego ułożenia rur sieci terenowej, np. przy niedostatecznej głębokości położenia kanału ulicznego, należy je ocieplić materiałami izolacyjnymi (drobnym torfem, żużlem itp.
-
Formowanie przy wibrowaniu wewnetrznym
Formowanie przy wibrowaniu wewnętrznym 6.2.1. Wiadomości ogólne Przy zastosowaniu pogrążanych w mieszankę źródeł drgań stosuje się wibratory stacjonarne (trzpienie wibracyjne) oraz wibratory przenośne pogrążane. Ponieważ głównie te ostatnie znalazły powszechne zastosowania, będą one przedmiotem bliższego omówienia. Wibratorami pogrążanymi nazywa się urządzenia stosowane do bezpośredniego wibrowania. Praca wibratorów zużytkowana tu jest wyłącznie na zagęszczenie mieszanki betonowej.
-
Architektura i nowoczesne budownictwo – 10 Ujawniające się filmy poklatkowe eksplorujące wpływ architektury na budownictwo
Projektanci są przeszkoleni, aby brać pod uwagę kontekst ukończonego budynku, ale często zaniedbują rozważenie fazy budowy. Kiedy architektura jest oceniana przede wszystkim na podstawie wpływu, jaki wywiera na otoczenie po ich zbudowaniu, czego można się nauczyć z procesu budowania. Upływ czasu to metoda, która może pomóc architektom w osiągnięciu tego celu, ponieważ może ona pochłonąć lata złożonego rozwoju w ciągu kilku minut. To może odkryć wzorce wpływu na poziomy społeczne i ekonomiczne, ponieważ miesiące do lat są odtwarzane przez kilka minut. Jednak, co pokazuje film poklatkowy, może być równie niepokojące, co interesujące; po odsłonięciu proces budowy jest procesem odkrywczym, a konsekwencje w odniesieniu do zużycia energii mogą być równie monumentalne…