-
Ławy żelbetowe
Ławy żelbetowe stosuje się wtedy, gdy wysokość ławy betonowej jest zbyt duża i przekrój jej jest nieekonomiczny. Lawy żelbetowe mogą mieć przekroje poprzeczne. Kształt taki stosuje się w przypadku, gdy ława wymaga dużej sztywności, a kształt stanowiący konstrukcję ławy żelbetowo-żebrowej, gdy istnieje potrzeba bardzo dużych wsporników ławy poza obrysem muru (np. słaby grunt wymaga zredukowania ciężaru lawy). Obliczenie ławy żelbetowej polega na określeniu jej szerokości, zbrojenia na zginanie wsporników ławy i ewentualnego zbrojenia ławy na ścinanie.
-
Ustalanie wymiarów wsporników i wysokości ław betonowych
Momenty zginające, występujące przy działaniu obciążeń osiowych na ławę, można w przybliżeniu obliczyć względem lica ściany ze wzoru M q 2—100 2, gdzie q — nacisk jednostkowy fundamentu. Dla mimośrodowego obciążenia ławy moment zginający od działania trapezu obciążeń q2 i q wynosi q2 i qe — nacisk na grunt pod krawędzią ławy i lica słupa od obciążenia N (bez uwzględnienia ciężaru ławy). Nieznaczne przekroczenie dopuszczalnych naprężeń rozciągających w betonie może być skompensowane pogrubieniem ściany nad ławą. Naprężenia ścinające w ławie sprawdza się w przekroju określonym przez przecięcie podstawy ławy z płaszczyzną rozchodzenia się największych naprężeń ścinających nachyloną pod kątem a. Kąt a można przyjąć w przybliżeniu u 33 0 20.
-
Ławy fundamentowe przewidziane pod budynki
Ławy fundamentowe przewidziane pod budynki dłuższe niż 50 m zaleca się dylatować. Szczeliny dylatacyjne są konieczne w przypadku spodziewanych różnic osiadań poszczególnych części budynku, wynikających np. z niejednolitego podłoża pod ławą, lub gdy na wspólnej ławie posadawia się części budynku o różnych wysokościach. Szerokość szczeliny dylatacyjnej wynosi od 1 do 2,5 cm. Wypełnia się ją materiałem plastycznym (asfalt) lub kilkoma warstawami papy.
-
Belka o skończonej długości i obciążeniu stałym
Zgodnie z założeniami, pod wpływem obciążenia zewnętrznego miejsce obciążone podłoża doznaje przesunięcia pionowego i powstaje tam naprężenie równe G(x) = y (x) C. Na podłożu spoczywa belka o stałej szerokości b. Zakłada się, że belka jest nieodkształcalna w kierunku poprzecznym, a rozkład obciążeń i reakcja podłoża są wzdłuż szerokości równomierne. Do obliczeń statycznych wprowadza się reakcję podłoża na jednostkę długości belki, uzyskaną przez pomnożenie naprężenia w podłożu przez szerokość belki r (x) Cby (x). Na podstawie zależności oraz znanych praw wytrzymałości materiałów można ustawić równanie różniczkowe ugięcia belki na podłożu sprężystym.
-
Fundamenty pasmowe
Ławy fundamentowe. Najprostszym fundamentem jest ława. Może ona być murowana (zwykle na zaprawie cementowej), betonowa lub żelbetowa. Kształt lawy zależny jest na ogół od rodzaju stosowanego materiału. Poszerzenie ław murowanych uzyskuje się przez odsadzki.
-
Glazura zapewnia wodoszczelnosc rury i gladkosc scian
Glazura zapewnia wodoszczelność rury i gładkość ścian, zabezpiecza je przed ścieraniem oraz przed działaniem niszczącym ługów i kwasów. Rury kamionkowe mają szerokie zastosowanie we wszystkich systemach kanalizacji, gdyż są wytrzymałe i odporne na działanie chemikalii i temperatury. Odpowiednio do średnic rur stosuje się kształtki, jak: rewizje, trójniki, łuki, syfony, zwężki i korki. Do odprowadzania ścieków z dużą zawartością kwasów w kanalizacji zakładów przemysłowych stosuje się rury kwasoodporne. Kwasoodporne rury kamionkowe wyrabia się z gliny odpornej na działanie kwasów, z domieszką kwasoodpornych substancji.
-
Glebokosc ulozenia przewodów terenowych
Głębokość ułożenia przewodów terenowych. Głębokość ułożenia wewnętrznej sieci terenowej przyjmuje się w zależności od głębokości przemarzania gruntu i temperatury odprowadzanych ścieków. Najmniejsza głębokość przewodów terenowych o średnicy do 500 mm wynosi zwykle 0,3 m poniżej głębokości przemarzania (do wierzchu rury). Jeżeli zachodzi konieczność płytszego ułożenia rur sieci terenowej, np. przy niedostatecznej głębokości położenia kanału ulicznego, należy je ocieplić materiałami izolacyjnymi (drobnym torfem, żużlem itp.
-
Zamocowania mechaniczne moga byc stosowane w przypadku urzadzen wibracyjnych o udzwigu do 2 T
Zamocowania mechaniczne mogą być stosowane w przypadku urządzeń wibracyjnych o udźwigu do 2 T. Uwarunkowane to jest szybkim zużyciem podstawowych elementów połączeń i dużym nakładem pracy fizycznej przy ich eksploatacji. Do zamocowania mechanicznego mogą być stosowane uchwyty klinowe. Uchwyt ten składa się z jarzma 1 przesuwanego pomiędzy poprzecznymi belkami urządzenia wibracyjnego. Na jarzmo to przy zamocowywaniu wprowadza się zacisk 3, który dociska się za pośrednictwem klina 2 wbijanego w szczelinę jarzma, uzyskując uchwycenie i dociśnięcie zaciskiem półki obrzeża formy.
-
Architektura 21szego wieku : AA Muscat Visiting School
Dzięki uprzejmości Kamvari Architects W dniach 4-15 września Szkoła Wizażu AA Muscat, prowadzona przez Kamvari Architects, wygeneruje nowe rozwiązania architektoniczne i urbanistyczne oparte na badaniu wzorców. które są postrzegane jako środek do tłumaczenia wydajności lub wyglądu struktur historycznych na nowe koncepcje. W propozycjach uwzględnione zostaną również kwestie takie, jak produkcja, montaż i wykonalność. Celem jest zastosowanie tych rozwiązań w różnych skalach, od fasad i budynków po miasta i regiony. Warsztaty, prowadzone we współpracy z profesorem Nikolausem Knebelem z Niemieckiego Uniwersytetu Technicznego, zakończą się publiczną wystawą projektów, które pozwolą uczniom zaprezentować swoje pomysły na publicznym forum i przedyskutować ich opinie na temat przyszłego kierunku architektury w Oman.
-
Nowoczesna architektura : Odkrywanie architektonicznego dziedzictwa Chicago poprzez 5 wyjątkowych projektów
Chicago od dawna znane jest z wyjątkowej architektury, a tegoroczne inauguracyjne Chicago Architecture Biennial tylko pogłębiło tę reputację. Chociaż prawie niemożliwe jest zawężenie niezliczonych ikonicznych struktur, z okazji Biennale, skompilowaliśmy pięć budynków w Chicago, które podkreślają wiele faz historii architektury miasta. Wiemy, że jest ich o wiele więcej! Powiedz nam swój ulubiony budynek w Chicago w komentarzach poniżej. + 15 budynku Monadnock. Burnham and Root, 1891 Szkic budynku Monadnock autorstwa Burnhama i Roota, licencjonowana w domenie publicznej za pomocą Wikimedia Commons Chicago jest często uważane za miejsce urodzenia wieżowca, i chociaż budynek Monadnock nie był pierwszym, był to ważny punkt zwrotny w projekcie i budowa budynków rozmów. Zaprojektowany przez Burnhama…