-
DACHY I STROPODACHY
UWAGI OGÓLNE Z punktu widzenia konstrukcyjnego dachy dzielimy na: płaskie (stropodachy), strome, lukowe, kopuły, powłokowe o różnym kształcie krzywizny, wiszące. W wykonanych dotychczas konstrukcjach żelbetowych dachów płaskich, stanowiących jednocześnie strop ostatniej kondygnacji, często można zaobserwować typowe wady i usterki jak np. wybrzuszenia i pękanie pokrycia, sufitów a niekiedy i ścian dźwigających stropodach, wilgotne plamy na tynkach sufitowych lub nawet ich odpadanie itp. Usterki te wynikają częstokroć z błędów popełnianych już w fazie projektowania wskutek nie dostatecznej znajomości zagadnień cieplnowilgotnościowych, odgrywających częstokroć nie mniejszą rolę w konstruowaniu dachu niż względy statycznokonstrukcyjne. Ważność zagadnień cieplno-wilgotnościowych zależy od rodzaju konstrukcji dachu.
-
Konstrukcja dachów lukowychbezzebrowych.
Dachy łukowe bezżebrowe stosowane są w zasadzie do rozpiętości ok. 20 m. Przy większych rozpiętościach, ze względu na duży i niekorzystny wpływ obciążenia jednostronnego na kształt linii ciśnień, łuki bezżebrowe stają się nieekonomiczne. Dachy łukowe bezżebrowe oblicza się zwykle jako łuki bezprzegubowe, ponieważ z reguły grubość płyty, począwszy od zwornika w kierunku wezgłowi, wzrasta i wskutek sztywnego połączenia z gzymsem i wieńcem praktycznie należy się liczyć z utwierdzeniem łuku na podporach. Przyjmowany niekiedy do obliczeń prosty schemat łuku trójprzegubowego statycznie wyznaczalnego nie jest słuszny i może doprowadzić do błędów konstrukcyjnych, gdyż praktycznie nie da się utworzyć na podporach oparcia zbliżonego choćby do przegubu.
-
Dachy strome
Monolityczne dachy strome stosowane są obecnie coraz rzadziej. Konstrukcja ich w zasadzie nie różni się niczym od dachów żebrowych z tym, że w zależności od rodzaju pokrycia połać dachowa ma mniejszy lub większy spadek. Dość ostre załamanie żeber dachowych wymaga odpowiedniego uzbrojenia ich w kalenicy. Wkładki rozciągane nie mogą przebiegać przez kalenicę jako ciągłe, gdyż panujące w nich siły rozciągające dążą do wyprostowania prętów, co może spowodować odpryskiwanie betonu otulającego wkładki. Dlatego też dolne pręty zbrojeniowe należy wykonać z oddzielnych wkładek odgiętych w miejscu skrzyżowania w kalenicy.
-
Konstrukcja stropodachu wentylowanego
Z podobieństwa konstrukcji stropodachu wentylowanego do konstrukcji dachu płaskiego z poddaszem wynika, że część dolna stropodachu może być wykonana w sposób identyczny z konstrukcją stropu poddasza, a część górna jak przekrycie w dachu płaskim. Podobnie jak stropodach pełny, zamknięty, tak i stropodach wentylowany może mieć sufit poziomy lub ze spadkiem. Przykład stropodachu wentylowanego o suficie poziomym. Na konstrukcji nośnej stanowiącej strop gęstożebrowy Akermana, strop DMS lub strop z dyli żelbetowych lub gipsowych drążonych ułożona jest na zaprawie warstwa ciepłochronna z płyt wiórkowocementowych, gazobetonowych, pianobetonowych itp. Warstwa ta zabezpieczona jest od góry cienką warstwą zaprawy wyrównawczej.
-
Stropy z izolacja paroszczelna
W przypadku stosowania rozwiązań stropodachów z izolacją paroszczelną nad pomieszczeniami o wilgotności względnej powietrza większej niż 60010 (kuchnie, pralnie, łazienki itp.) zaleca się stosować otwory wentylacyjne o regulowanym prześwicie, umieszczone pod sufitem. Otwory te ułatwią odpływ nadmiaru pary, która nie zdąży przeniknąć przez ściany zewnętrzne i nieszczelności okien i może się skroplić na powierzchni sufitu i ścian. Rozwiązanie drugie, umożliwiające swobodne przejście pary przez warstwy ocieplające, stosowane jest najczęściej w dachach z ocieplonym stropem poddasza lub w stropodachach wentylowanych. Rozwiązania tego typu są o tyle korzystne, że umożliwiają stosowanie do izolacji termicznej dachów szerszego asortymentu materiałów izolacyjnych, nawet mało odpornych na działanie wilgoci. Para wodna mając bowiem swobodne ujście przez…
-
kondensacja pary wodnej
Aby spełnić te wymagania i zapobiec kondensacji pary wodnej przy jednoczesnym zachowaniu wymaganej izolacji termicznej stropu dachowego, należy zastosować jedno z niżej podanych rozwiązań: a) stworzyć izolację paroszczelną uniemożliwiającą przedostanie się pary do wnętrza konstrukcji stropu dachowego, b) umożliwić swobodne przejście pary wodnej przez konstrukcję stropu dachowego. Rozwiązanie pierwsze z paroizolacją wymaga zastosowania dobrych i trwałych materiałów izolacyjnych odpornych na ewentualne zawilgocenie skondensowaną parą wodną w przypadku uszkodzenia lub nieszczelności izolacji paroszczelnej. Para wodna dostając się bowiem do wnętrza stropodachu i napotykając duży opór w postaci szczelnego pokrycia papowego kondensuje się w górnej części przegrody i zawilgocą ją. W przypadku dużej ilości pary w pomieszczeniu skroplona para wodna może spowodować…
-
Rury azbestowo-cementowe
Ostatnio często stosowane są do przewodów kanalizacyjnych rury azbestowo-cementowe, produkowane z mieszaniny cementu i azbestu przez Zakłady Wyrobów Azbestowo-Cementowych w Szczucinie. Rury te są wodoszczelne o dużej wy trzymałości, łatwe w obróbce, o bardzo gładkiej powierzchni, nie ulegają korozji i są bardzo lekkie. Ujemną stroną jest ich kruchość i słaba odporność na ścieranie przez piasek. Rury azbestowo-cementowe kanalizacyjne wyrabia się w 2 odmianach: – rury bose, łączone za pomocą nasuwek azbestowo-cementowych, – rury kielichowe i dwukielichowe . Rury żeliwne i stalowe w przewodach kanalizacyjnych terenowych stosuje się tylko w szczególnych przypadkach.
-
Glebokosc ulozenia przewodów terenowych
Głębokość ułożenia przewodów terenowych. Głębokość ułożenia wewnętrznej sieci terenowej przyjmuje się w zależności od głębokości przemarzania gruntu i temperatury odprowadzanych ścieków. Najmniejsza głębokość przewodów terenowych o średnicy do 500 mm wynosi zwykle 0,3 m poniżej głębokości przemarzania (do wierzchu rury). Jeżeli zachodzi konieczność płytszego ułożenia rur sieci terenowej, np. przy niedostatecznej głębokości położenia kanału ulicznego, należy je ocieplić materiałami izolacyjnymi (drobnym torfem, żużlem itp.
-
Budownictwo i architektura : Galeria Dom / Lekker Design
Darren Soh Architekci: Lekker Design Lokalizacja: Singapur Zespół projektowy: Ong Ker-Shing, Joshua Comaroff, Germain Goh, Sio Lim, Peter Następnie Rok projektu: 2012 Obszar projektu: 3500 m2 Fotografie: Darren Soh + 14 To jest mały budynek, z dwa programy – dom i galeria sztuki – wciśnięta w bardzo gęstą kopertę, w środku dzielnicy czerwonych latarni w Singapurze. Projekt próbował zrównoważyć to programowe podwójne życie poprzez grę dwóch tomów. Niższa objętość zawiera galerię o potrójnej wysokości i kuchnię. Powyżej znajduje się obrócona wieża, która wydaje się być częściowo zawieszona pod sufitem galerii; to obejmuje sypialnie i prywatne przestrzenie. Budynek został zaprojektowany w taki sposób, że klient może otworzyć galerię publicznie, poprzez osobny…
-
Architektura i nowoczesne budownictwo – Nowe lotnisko LaGuardia
Joe Biden ujawnili plan przekształcenia lotniska LaGuardia w znane na całym świecie lotnisko XXI wieku, godne miasta i stanu Nowy Jork . Jednak przeprojektowanie nie jest powszechnie popularne. W tym artykule oryginalnie zatytułowanym Nowe lotnisko LaGuardia: nie działa, nie inspiruje, nie jest ikoną – pierwsza z jego regularnej kolumny o wysokości 6 stóp kwadratowych – krytyk architektury Carter B. Horsley wyjaśnia, dlaczego królowe zasługują na coś lepszego . Ostatnie ogłoszenie Gubernator Cuomo i wiceprezydent Joe Biden planują. odbudować. Port lotniczy La Guardia w cenie 4 miliardów dolarów został opisany w podpisie Jedna strona w Postu jako koniec błędu .