-
Układ obciążeń i przemieszczeń
Załóżmy, że do układu obciążeń i przemieszczeń Mo, Mo, Qo dochodzi w punkcie a = t, to począwszy od miejsca przyłożenia siły (dla x t) do układu pierwszego dodaje się układ drugi o następujących warunkach brzegowych Ayr — O, O, AMI. Wpływ siły P na ugięcie przekroju wyrazi się funkcją PL3 EJ. Przyłożenie siły do zatem sumie ugięć od parametrów brzegowych oraz od siły. Podobnie można rozważyć wpływ momentu zaczepionego w odległości z od początku układu. W przekroju x z powstaje ugięcie — cł-z EJ. Opierając się na tych wywodach oraz przyjmując możliwość występowania na belce dowolnego układu obciążeń zewnętrznych w postaci sil i momentów skupionych, dochodzi się do wzoru…
-
Ciśnienie wody w porach grunt
W przypadku gdy grunt jest całkowicie nawodniony, natychmiast po jego obciążeniu wzrasta ciśnienie wody w porach gruntu i następuje filtracja w kierunku mniejszych naporów. W gruntach małoprzepuszczalnych wyciskanie wody z porów wymaga dłuższego czasu i dlatego grunty spoiste osiadają powoli. Po usunięciu obciążenia grunt ulega odprężaniu i powiększa swoją objętość, następuje bowiem zmniejszenie naprężeń między cząstkami gruntu, wskutek czego błonki wody w miejscach styku cząstek dążą do powiększenia swej grubości. Grunt nie odzyskuje jednak całkowicie pierwotnej objętości, gdyż część cząstek ulega trwałym przemieszczeniom względem siebie. Po każdym obciążeniu i odciążeniu grunt odkształca sie częściowo spręzyście, a częściowo trwale.
-
Wytrzymałość na ścinanie
Wytrzymałość gruntu na ścinanie zależy od warunków jego obciążenia oraz może zależeć (w gruntach nieizotropowych) od kierunku uprzywilejowanych powierzchni poślizgu (powierzchni osłabień). Badania próbek przeprowadza się w warunkach płaskiego ścinania lub trójosiowego ściskania próbek walcowych; próbki bada sie przy stałej (niewielkiej) prędkości odkształcenia Al w kierunku działania naprężeń t lub Gł. Zależność wzrostu naprężeń od przemieszczeń może mieć postać krzywej 1 i wtedy grunt określa się jako mający strukture wrażliwą. Wytrzymałość rezydualną gruntu otrzymuje gie przez wielokrotne ścinanie płaskie tej samej próbki w obu kierunkach (tam i z powrotem). Efektywne parametry geotechniczne wytrzymałości na ścinanie i c oblicza się z zależności tan *c, gdzie u — wartość ciśnienia porowego w…
-
Badania wytrzymałościowe
W przypadku ścinania na rdzeń nakłada się sztywną obejmę i uszczelnia. Następnie przykłada sie obciążenie pionowe Q i przy naprężeniu A ścina się grunt w płaszczyźnie podstawy rdzenia zwiększając naprężenie ścinające do wartości TFTmax. Badanie przeprowadza się w kilku miejscach wykopu badawczego stosując różne pionowe obciążenia i uzyskując odpowiednie wartości Tfi. Otrzymaną zależność aproksymuje się prostą wg wzoru, stosując metodę najmniejszych kwadratów; jako wynik badań otrzymuje się (I) i c. Badania wytrzymałościowe można również wykonywać w otworach badawczych za pomocą presjometru.
-
Sposób przykładania obciążeń płyty i urządzenia do pomiaru jej osiadania
Badanie przeprowadza się po wyrównaniu powierzchni dna wykopu z zastosowaniem warstwy wyrównawczej piasku lub zaprawy gipsowej. Po ułożeniu płyty należy ją obsypać z boków warstwą gruntu zagęszczonego o grubości min. 0,5 m. Sposób przykładania obciążeń płyty i urządzenia do pomiaru jej osiadania powinny być tak zaprojektowane, aby nie działały obok płyty dodatkowe obciążenia mogące zakłócić przebieg jej osiadania oraz aby obciążenia nie powodowały osiadania punktów odniesienia pomiarów. Pierwszy stopień obciążenia PI przyjmuje się równy naprężeniu Pierwotnemu oz 7 , a następnie co najmniej 3 stopnie do nacisku jednostkowego projektowanych fundamentów wartości on i dalsze 3 stopnie do wartości 20 zq.
-
Polaczenia rur spustowych zeliwnych z kanalem odplywowym
Jako deszczowe przewody spustowe od miejsca połączenia ich z kanałem odpływowym do wysokości 2 m nad poziomem terenu należy stosować rury żeliwne, a powyżej można stosować rury z blachy żelaznej ocynkowanej albo z innego równoważnego materiału. Połączenia rur spustowych żeliwnych z kanałem odpływowym powinny być uszczelniane za pomocą sznura smołowego i kitu asfaltowego, a z rurą deszczową – z blachy żelaznej ocynkowanej – za pomocą właściwego materiału lub cementu. W razie ustawienia w wyjątkowych przypadkach przewodów spustowych deszczowych wewnątrz budynku należy stosować rury żeliwne z uszczelnieniem za pomocą sznura i ołowiu wypróbowane na ciśnienie, pod którym mają pracować. Do robót kanalizacyjnych należy używać materiałów i urządzeń w najlepszym gatunku, odpowiadającym…
-
Materialy na terenowe przewody kanalizacyjne
Materiały na terenowe przewody kanalizacyjne. Na terenowe przewody kanalizacyjne (podwórzowe) używa się najczęściej rury betonowe lub kamionkowe. Rury betonowe wg PNjB-14070 wykonuje się w dwóch klasach jakości: I i II. Rury betonowe I klasy wyrabiane są mechanicznie. Beton do formowania zarabiany bywa mechanicznie w betoniarkach przeciwbieżnych, a masa ułożona w formie zagęszczana jest mechanicznie albo przez ubijanie zautomatyzowane, prasowanie odśrodkowe, wibrowanie lub też przez wirowanie.
-
Urzadzenia wibracyjne do wibrowania objetosciowego
Formę 3 ustawia się na wibratorze tak, aby scalone w nim zwory pokrywały się z powierzchnią elektromagnesów 2 zainstalowanych na urządzeniu wibracyjnym 1. Dla uzyskania stale działającej siły przyciągania zwory elektromagnesem zasilany jest on prądem stałym. Zamocowania elektromagnetyczne będą charakteryzowały się właściwym funkcjonowaniem jedynie wówczas, gdy zapewnione zostanie możliwie znaczne zbliżenie ściśle równoległych powierzchni stykowych zwory i elektromagnesu. Występujące odchylenia nie powinny być większe od 2 mm. Ważna jest również odpowiednia grubość kotew, nie mniejsza od 20 mm.
-
Spadki przewodów terenowych
Spadki przewodów terenowych. Przewody kanalizacyjne wewnętrznej instalacji terenowej powinny być układane z odpowiednimi spadkami, zapewniającymi odpowiednią prędkość odpływu ścieków. Spadki nie powinny być duże, gdyż zwykle powoduje to. powiększenie ilości robót ziemnych, a więc większy koszt budowy. Nie powinny jednak być za małe, by nie następowało osiadanie osadów ściekowych na dnie kanału.
-
Ze swiata architektury – Biennale w Wenecji 2012: Spacer po pawilonie Architektura / Republika Korei
Nico Saieh Pawilon stara się rzucić nowe światło na status koreańskiej architektury, pozwalając światu zewnętrznemu uzyskać głębsze i bardziej dogłębne zrozumienie tego, co jest obecnie istotne w dziedzinie architektury w kraju. . Spacer w architekturze. wyraża ideę, a jednocześnie jej paradoks; traktuje architekturę jako miejsce lub temat, np. Spacer w Wenecji.